Предприятието за преработка на целулоза и хартия „Монди Стамболийски“ затваря врати от Нова година. Това съобщи за БТА Боян Бойкински, областен координатор на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) в Пловдив, предаде dir.bg.
Според него основната причина за прекратяването на дейността на предприятието е пожарът, който избухна в производствената част на завода преди месец.
Mondi е международна група за производство на опаковки и хартия, в която работят 22 000 души в 100 завода, в повече от 30 страни. Тя придоби завода за хартия в Стамболийски (бившият „Целхарт“) през 2006 година.
Информацията, която имам е предоставена от нашият председател на КНСБ в предприятието, Вахрам Манукян. Преди около месец имаше пожар. Явно са засегнати в достатъчно голяма степен производствени мощности в предприятието и вероятно тяхното възстановяване за нормализиране на работния процес би коствало на собствениците доста финансови средства. След като са си направили икономически анализ за това има ли смисъл от възстановяване на производствените мощности и са сметнали парите, които предстои да бъдат вложени, вероятно това ги е накарало да решат да предприемат кардинално действие, а именно – закриване на цялото производство и освобождаване на целия персонал“, каза още Бойкински.
По негови думи „Монди Стамболийски“ предстои да затвори официално врати от Нова година, а заедно с това ще бъдат прекратени и трудовите правоотношения на всички работници в предприятието.
„Като говорим за персонал става дума за около 300 човека, което е доста сериозно на фона на град Стамболийски“, каза още областният координатор на КНСБ в Пловдив и допълни, че преди пожара по никакъв начин не се е говорило за пълното закриване на завода.
Предстои да бъдат организирани срещи, на които ще бъдат обсъдени важни въпроси засягащи официалното прекратяване на дейността на производството на фирмата и съкращаването на служителите.
„Със сигурност ще има не една и две срещи включително и с КНСБ, тъй като в крайна сметка когато говорим за стотици работни места, респективно за стотици семейства, няма как да не бъдат намесени синдикатите, за да може това болезнено действие да бъде смекчено по някакъв начин. Ще се говори за квалификация и преквалификация на персонала, намирането на работни места за съкратените работници и служители, както и начинът, по който ще бъдат съкратени те“, допълни още Боян Бойкински.
Пожарът в производствената част на „Монди Стамболийски“ избухна в края на месец септември. В потушаването му се включиха 12 пожарни екипа на Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (РДПБЗН) – Пловдив.
Това е поредният голям чужд инвеститор, който затваря производството си в България.
В средата на септември производителят на кабелни комплекти за автомобилната индустрия „СЕ Борднетце – България“ ЕООД, част от японската група Sumitomo Electric Industries, обяви, че ще затвори завода си в Мездра, където работят 950 души и ще уволни 100 души от завода си в Карнобат. От официално съобщение на компанията стана ясно, че заради увеличаващите се разходи за труд в България тя се мести в Румъния и Молдова.
Два месеца по-рано стана ясно, че заводът за кабелни инсталации в Плевен, собственост на германската „Леони Борднетц-Системе“, преустановява поетапно производството си. От компанията-майка съобщиха, че решението е взето поради липсата на дългосрочна стратегически и финансово устойчива перспектива, трудности в надеждното наемане на достатъчно служители от местния пазар на труда и сериозната инфлация в страната. Около 1300 работници в завода остават без работа.
Кочината потъва, нормалните се евакуират с триста, по на сикаджията терминологията.